PŁYNNY KOLAGEN – CZY ON RZECZYWIŚCIE DZIAŁA?

Suplementacja witamin, minerałów lub innych substancji odżywczych stała się w ostatnim czasie bardzo modna. Większość suplementów diety dostaniesz w pierwszym lepszym sklepie, czy to stacjonarnym czy też internetowym, bez recepty. Coraz więcej osób włącza suplementy do swojej codziennej diety, niejednokrotnie bez względu na to czy istnieją ku temu jakiekolwiek medyczne wskazania czy też nie. Wraz z szybkim rozwojem popularności suplementów aptecznych oraz zielarskich, rozwinęła się gałąź suplementów typowo urodowych, gdzie prym wiedze kolagen oraz kwas hialuronowy. Oba znaleźć można w postaci różnego rodzaju doustnych produktów (najczęściej w postaci płynnej lub tabletek), wśród których stały się ostatnio bardzo chętnie kupowanymi oraz przyjmowanymi środkami. Na rynku systematycznie pojawiają się coraz nowsze tego typu produkty, konsumenci maja większy wybór, a marketingowcy zacierają z zadowolenia ręce. Co interesujące, wciąż nie ma żadnych niezależnych, poważnych, bezstronnych badan naukowych, które potwierdzałyby, że kolagen oraz kwas hialuronowy przyjmowany doustnie przynosi skórze dobroczynne korzyści. Oczywiście producenci podpisują się różnymi, mało wiarygodnymi badaniami, pod cudownym działaniem swoich specyfików. Są to jednak zagrywki marketingowe, a zapewne już nie raz przekonałaś się na własnej skórze, że wspaniałe obietnice producentów nie maja żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

kolagen1

Wraz z rosnącą ofertą suplementów, pojawia się również przekonanie, jakby kolagen oraz kwas hialuronowy przyjmowany doustnie, były jedyną skuteczną oraz efektowną metodą na aplikację tych substancji. Tym samym pojawiają się przekonania, że kolagen i / lub kwas hialuronowy aplikowany bezpośrednio na skórę, miałby być nieskuteczny.

Swego czasu, firma Shisheido ogłosiła, że przyjmowanie płynnego kwasy hialuronowego w połączeniu z wysoką suplementacją witaminy C nieprzerwanie przez okres dwóch, trzech miesięcy może mieć ‘uzdrawiające’ działanie dla skóry. Poprawa kondycji skóry, nie jest jednak tak oczywista oraz zauważalna, jak obiecują slogany reklamowe. Po prostu doustnej kuracji nie da się porównać do miejscowego aplikowania substancji aktywnych na skórę w postaci skoncentrowanych preparatów kosmetycznych lub poprzez wprowadzenie ich w formie zastrzyków.

Istnieją badania naukowe potwierdzające zalety zdrowotne przyjmowania kwasu hialuronowego w przypadku chorób stawów, ponieważ kwas hialuronowy zwiększa ich ruchomość, a tym samym łagodzi ból. Jeżeli chodzi o kolagen – na jego temat nie ma żadnych informacji o korzyściach zdrowotnych.

Ponadto, nie ma żadnych badań odnoszących się do pozytywnego działania obu substancji na skórę, poza jednym małym badaniem opublikowanym w 2013 roku, w którym brało udział jedynie 69 kobiet w wieku 35 -55 lat. Badane kobiety zażywały doustnie kolagen, a po 5 oraz 8 tygodniach rzekomo u wszystkich badanych odnotowano zwiększenie elastyczności skóry. Podobno efekt utrzymywał się jeszcze przez 4 tygodnie po zaprzestaniu kuracji doustnej. Niestety, ale ze względu na to, że w eksperymencie uczestniczyła zbyt mala ilość badanych osób, wyniki nie mogą być brane pod uwagę jako naukowe potwierdzenie skuteczności przyjmowania doustnie kolagenu / kwasu hialuronowego.

kolagen2.jpg

Kluczowym aspektem, który niezbyt przychyla się do potwierdzenia cudownego działania kolagenu stosowanego od środka jest fakt, iż zażyty doustnie kolagen zostaje trawiony w ludzkim układzie pokarmowym. Nie przedostaje się on więc do krwi ani komórek ciała w czystej, pierwotnej postaci. W procesie trawienia kolagen rozpada się do formy aminokwasów, które zostają rozprowadzone w organizmie w zależności od potrzeb. Niestety, ale zmniejszenie elastyczności skóry czy fakt występujących na twarzy zmarszczek, niekoniecznie musi być powodem decydującym, aby skierować aminokwasy właśnie do tych obszarów ciała. O wiele bardziej prawdopodobnym jest, iż związki te zastaną wykorzystane do podtrzymania napięcia mięśniowego, spoistości kości lub procesów regeneracji czy gojenia się.

kolagen3

Podsumowując, przekonanie, że dostarczając organizmowi kolagenu w doustnej postaci (czy to płyny czy tabletek) znacząco poprawi się kondycje oraz stan skóry, ma się nijak do rzeczywistości. Podejrzewam, że porównywalny efekt do spożywania malutkich buteleczek cudownego płynu przyniesie zjedzeniem na kolację krwistego steka. Piękne małe buteleczki, o zawrotnej cenie, wypełnione cudotwórczym kolagenem, który rzekomo ma Cię odmłodzić, wpłynąć na zawrotną poprawę wyglądu Twojej skóry, są niestety, ale niczym innym, jak dobrym chwytem marketingowym. Powiem wprost – nie oczekuj cudów. Holistyczne podejście do ciała, jako całości, kompletnego organizmu, czyli dbanie o ruch, odpowiednio zbilansowaną dietę, wystarczającą ilość snu, nawodnienie organizmu oraz odpowiednio dobraną pielęgnację zagwarantują Ci o wiele, wiele więcej, niż kolagenowa kuracja.

5 myśli w temacie “PŁYNNY KOLAGEN – CZY ON RZECZYWIŚCIE DZIAŁA?

  1. serduszkowamama pisze:

    Czego to juz ludzie nie wymysla. Wszystko zaczynamy stosowac w tabletkach, plynach i innych takich a przeciez wystarcza owoce i warzywa… a pptem lament dlaczego mamy raka itp

    Polubienie

  2. Paulina pisze:

    Śmieszą mnie właśnie takie reklamy. Tak naprawdę naturalnymi sposobami będziesz miała piękne zdrowe ciało ! Wystarczy je obserwować i stosować się właśnie do np. odpowiedniej liczby snu 😀

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s