FIACIKIEM PRZEZ ANGLIĘ | CAMBRIDGE W WEEKEND – SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK CZĘŚĆ 1

W Cambridge mieszkamy już ponad 8 lat. Pomysł, aby przygotować mój własny subiektywny przewodnik po tym mieście kiełkował mi w głowie od długiego czasu. Nigdy wcześniej nie mogłam się zebrać do napisania takiego wpisu. Odkąd jednak przeprowadziliśmy się do własnego mieszkania, o wiele częściej i chętniej przyjmujemy w naszych progach gości. Ostatnie tygodnie obfitowały w liczne wizyty, więc to chyba idealny powód, aby tym razem zaprosić Ciebie na wirtualną przechadzkę po moim pięknym Cambridge.

Cambridge jest bardzo kompleksowym miastem – wszystko, co warto zobaczyć, można bez problemu zaliczyć spacerując. Ze względu na to, iż materiał na temat Cambridge, który dla Ciebie przygotowałam jest bardzo obszerny – postanowiłam podzielić go na 2 części. Nie wykluczam, że z czasem seria wpisów o Cambridge może się poszerzyć o kolejne posty. Jeżeli będziesz chciała wykorzystać ten przewodnik w praktyce – każda z części jest tak przygotowana, aby w fajny sposób zapełnić Ci dzień.

*Wszystkie wypunktowane w tekście miejsca oznaczyłam numerami, które naniosłam na mapę na samym końcu tekstu – ułatwi Ci to płynne zwiedzanie od punktu do punktu.

Cambridge_mix

DZIEŃ 1

CASTLE HILL / CASTLE MOUND (1)

Jeżeli pogoda dopisze, zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wspinaczki na Castle Mound. Jest to jedyna pozostałość po bardzo stary zamku Cambridge, a jednocześnie najwyższy punkt miasta. Wejście na 10-metrowe wzniesienie jest darmowe, dostępne o każdej porze i gwarantuje widok na piękną panoramę miasta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Castle Mound / Castle Hill

Z Castle Mount do Starego Miasta dzieli Cię przysłowiowy ‘żabi skok’. Prawdopodobnie pierwsze, co przychodzi Ci na myśl w związku z Cambridge to uniwersytet. I masz bardzo dobre skojarzenia! Uniwersytet Cambridge to druga najstarsza uczelnia w Wielkiej Brytanii, 3 na świecie (pośród nadal istniejących), i składa się z 32 kolegiów. Co ciekawe, trzy z nich przyjmują tylko i wyłącznie kobiety. Zwiedzając Cambridge jedynie przez weekend, niemożliwe jest obejście każdego college’u po kolei, ponieważ tereny do nich należące są pokaźnych rozmiarów. Według mnie, warto skupić się na trzech, które są największe i mają najwięcej do zaoferowania, czyli St John’s College, Trinity College oraz King’s College. Wszystkie trzy są zlokalizowane obok siebie, wiec warto przeznaczyć 2 – 3 godziny na spacer wśród ich bajecznej architektury, ogrodów oraz pięknych terenów.

ST JOHN’S COLLEGE (2)

Saint John’s College to wielki rywal najbogatszego i najbardziej prestiżowego Trinity College. Tereny St John’s oferują piękne alejki spacerowe, dwory ze wspaniałą architekturą, bibliotekę, a także okazałą kaplice.  Elementem, który bezapelacyjnie wyróżnia St John’s College na tle wszystkich innych colleges, jest Most Westchnień (Bridge of Sighs). Nazwa nawiązuje do mostu znajdującego się w Wenecji, o zbliżonym kształcie, którym drogę na odbycie kary przemierzali skazańcy.

18423266_1724855514207744_938421864492291940_o

St John’s College / University of Cambridge

DSC01423_Fotor

Most Westchnień / Bridge of Sights / University of Cambridge

18449696_1726841707342458_1788979788179335515_o

Most Westchnień / Bridge Of Sights / University of Cabridge

TRINITY COLLEGE (3)

Trinity College to najbogatszy, najbardziej oblegany i najbardziej prestiżowy college uczelni. Plotki głoszą, że Trinity jest drugim największym posiadaczem ziemskim w całej Wielkiej Brytanii, ponieważ ziemie należące do Trinity Colege rozciągają się aż w promieniu 140km od Cambridge, a dochód z ich dzierżawy przynosi jakieś 20 mln funtów w skali roku. Podobno z Cambridge można dojść aż do Oksfordu przemierzając tylko działki wchodzące w posiadanie tego właśnie collegu. Jednak Trinity zawdzięcza swoja sławę nie tylko bogactwu. Poza Rodzina Królewską, kolegium ukończyli tu między innymi Francis Bacon, Isaac Newton, Ernest Walton czy A.A. Milne.

Twórcy filmów o Harrym Potterze starali się o zgodę, aby kręcić ekranizację książek właśnie na terenie University of Cambridge. Trinity College wyraził swój zagorzały sprzeciw, jakoby byli zbyt znaczącym i szanującym się miejscem. Harry Potter został więc po części nakręcony w Oksfordzie (większość scen ze środka Hogwartu), a komercyjny sukces przyczynił się do ogromnej promocji miasta. Scena z filmu ‘Rydwany Ognia’ (Chariots of Fire) przedstawiająca The Great Court Run rozsławiła nie tylko idealnie przycięta trawę, jaką znaleźć można na terenie uczelni, ale również bieg jako uniwersyteckie wydarzenie historyczne. Jako ciekawostkę dodam, że władze Trinity nie zgodziły się na filmowanie na własnym terenie i scenę tę sfilmowano w Eton College. Kilka lat po premierze „Rydwanów ognia” wprowadzono w Trinity College coroczny bieg wokół budynku uczelni (na wzór filmu). Dziekan był pod wrażeniem tak zorganizowanych zawodów i przyznał, że władze Trinity College popełniły błąd odmawiając współpracy z twórcami filmu.

Na terenie Trinity College, poza okazałymi dworami, znajduje się znana biblioteka Wren Library, która w swoich zbiorach ma wiele białych kruków, między innymi rękopis Kubusia Puchatka oraz  serie trzech napisanych w XVII w. przez Sir Isaaca Newtona „Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica”, w których odkryte prawa fizyczne stanowią dzisiejszą podstawę zrozumienia wszechświata.

trinity.jpg

Trinity College / University of Cambridge

IMG_2789

Jabłonka Newtona (a właściwie jabłonka posadzona ze szczepu drzewa, pod którym faktycznie rozmyślał Newton) / Trinity College / Univeristy of Cambridge

KINGS COLLEGE (4)

Kings College to najbardziej imponujący z kolegów, a tym samym miejsce, w którym warto zatrzymać się nieco dłużej. Okazała architektura zapiera dech w piersiach – na terenach Kings College znajduje się najsłynniejsza i najbardziej charakterystyczna kaplica w mieście, wybudowana w XVI wieku z największym sklepieniem wachlarzowym na świecie. Kings, tak samo ja dwa opisane wyżej College, otoczony jest pięknymi dworami oraz spacerowymi alejkami.

kingsss.jpg

Kings College / University of Cambridge

kings-college-cambridge-cambrige

Kings College / University of Cambridge

14138141_1417361424957156_6857498348459567375_o

Kings College / University of Cambridge

Kings_chapel

Kaplica Kings Chapel / Kings College / University of Cambridge

* Dla zwiedzających wstęp na tereny wybranego college’u kosztuje około £10. Rezydentom miasta  przysługuje darmowy wstęp.

Spacerując dalej, wśród klimatycznych, wąskich uliczek natrafisz na księgarnię Wydawnictwa Cambridge University Press, które działa od roku 1534 na mocy edyktu króla Henryka VIII. Jest najstarszym nieprzerwanie działającym wydawnictwem na świecie. Zajmuje się wydawaniem pozycji naukowych i edukacyjnych, adresowanych do odbiorców na całym świecie. W swojej ofercie wydawnictwo ma ponad 53 000 tytułów książek oraz ponad 350 czasopism naukowych.

cam uni resss

Kontynuując przechadzkę, warto mieć na uwadze, że w Cambridge znajduje się wiele rozsianych po centrum miejsc wartych poznania, o których często nie wspomina się w przewodnikach, ale wystarczy tu pobyć nieco dłużej, aby je zauważyć.

Laboratorium Cavendisha (5) (a dokładniej dawne Laboratorium przy ulicy Free School Lane) to miejsce niezwykle owocnej działalności naukowej, która doprowadziła do wielkich, światowych odkryć takich jak odkrycie elektronu czy ustalenie struktury DNA. Wychowało się tutaj aż 29 laureatów Nagrody Nobla!

cavenidhs

Stare Laboratorium Cavendish / Free School Lane, Cambridge

„Rzut kamieniem” od Laboratorium Cavendisha znajduje się pub The Eagle (6), funkcjonujący i polewający piwo w mieście od ponad 450 lat. Według różnych świadectw, to właśnie tutaj Watson oraz Crick (odkrywcy struktury DNA w 1953r.) przypieczętowali kuflem piwa swoje odkrycie sekretu życia. Kolejną ciekawostką, którą skrywa The Eagle są wypalone napisy znajdujące się na suficie. W czasach II Wojny Światowej było to miejsce spotkań lotników brytyjskiego Royal Air Force, którzy chcąc zaznaczyć swoją obecność, wypalali na suficie zapalniczką, świeczką czy rysując pożyczoną szminką swoje podpisy. Warto wstąpić na piwko lub drinka i chwilę odpocząć.

thee eagle

The Eagle / Cambridge

the eagle

The Eagle / Cambridge

Tuż obok pubu The Eagle znajduje się Corpus Clock (7), czyli pokryty 24-karatowym złotem zegar, o średnicy ponad 1,5 metra, odmierzający czas przez „zjadającego go insekta”. Został odsłonięty na widok publiczny przez Stephena Hawkinga, mieszkańca Cambridge.

corpus clock

Corpus Clock / Cambridge

Natomiast nieopodal  Queen’s College wyrasta słynny Most Matematyczny (8), z którym wiąże się legenda, jakoby został zaprojektowany przez samego Newtona tylko i wyłącznie przy użyciu drewna oraz siły ciążenia, bez wykorzystania żadnej śruby. Studenci ciekawi konstrukcji rozebrali go kilka lat później, niestety nie potrafili oni złożyć go z powrotem, musieli więc użyć metalowych połączeń.

Mathematical_Bridge_Cambridge.jpg

Most Matematyczny / Queen’s College

Po porządnej dawce zwiedzania terenów uniwersyteckich oraz starego miasta, można zrobić przerwę na posiłek oraz drinka. Lokali w Cambridge nie brakuje, każdy kulinarny smakosz znajdzie tu coś dla siebie. Aby jednak ‚posmakować’ angielskiego klimatu, a przy tym nie wydać rozsądną kwotę i mieć gwarancję niezłego jedzenia, polecam lunch w największym brytyjskim pubie The Regal (9), który pierwotnie był kinem, dziś jest częścią popularnej sieciówki. Mimo bardzo angielskiego klimatu, wystrój ma delikatny powiew stylu art deco.

regal.jpg

PUNTING (P)

Po strawie najlepiej postawić na aktywny wypoczynek. Będąc w Cambridge, nie można odmówić sobie puntingu. Punting to nic innego, jak rejs po rzecze Cam płaskodenną łodzią (punt). Punting stał się znakiem charakterystycznym miasta. Cena za pływanie puntem zaczyna się od £16 za łódź, gdzie sterowanie puntem leży we własnym zakresie i wcale nie jest takie proste, jak się wydaje! Można skorzystać z przewodnika, który przy okazji opowie Ci różne ciekawostki na temat Cambridge, ale jest to już o wiele bardziej kosztowna opcja, ponieważ wynosi £12,50 za godzinę od osoby.

Punting cieszy się ogromną popularnością, nie tylko w sezonie turystycznym, ale również wśród lokalsów. Punting to świetna okazja na podziwianie miasta z perspektywy rzeki (przepiękne widoki na colleges gwarantowane o każdej porze roku!), na czas wolny w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, a nawet jako forma wieczoru panieńskiego.

Punting in Cambridge, UK

puntingcambridge4

puntingg

19702043_1787400121286616_1470754415915490021_n

unnamed-10

18518329_1726934760666486_3421951571561090519_o.jpg

20626821_1826684227358205_4760197169912211000_o.jpg

Po kilku godzinach pływania po rzece, można udać się w drogę powrotną, przechadzając się wśród kolejnych malowniczych budynków uniwersyteckich na Downing Street.

DSC_0333

Downing Street, Cambridge

Jeżeli należysz do osób, które lubią odwiedzać muzea, to Cambridge ma bardzo dużo do zaoferowania w tym temacie. Ponadto, wstępy do muzeów są zazwyczaj za darmo. Obojętnie nie da się przejść obok Fitzwilliam Museum (10), ponieważ już sam budynek jest niezwykle okazały.

the-fitzwilliam-museum

Fitzwilliam Museum, Cambridge

Fitwilliam-Exterior

Fitzwilliam Museum, Cambridge

Mapa z zaznaczonymi punktami, które warto zobaczyć będąc w Cambridge:

Cambridge mapa.png

Mam nadzieję, że Ci się podobało! Ale to jeszcze nie koniec – ciąg dalszy na temat Cambridge nastąpi… 🙂

10 myśli w temacie “FIACIKIEM PRZEZ ANGLIĘ | CAMBRIDGE W WEEKEND – SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK CZĘŚĆ 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s