KSIĄŻKA CHCIEĆ MNIEJ MINIMALIZM W PRAKTYCE

Czy wiesz, że na ciuch z wyprzedaży albo kolejny błyszczyk pracujesz nawet kilka godzin? Czy naprawdę potrzebujesz całej armii szamponów, zapachowych świec i nieużywanych kubków? Gromadzenie rzeczy, kupowanie „w nagrodę za ciężki dzień” wcale nie uszczęśliwia i nie czyni nas lepszymi. I na dodatek odbiera przyjemność wyboru tego, co naprawdę istotne.

Powyższe słowa biją z tyłu okładki książki ‘Chcieć Mniej – Minimalizm w praktyce’ autorstwa Katarzyny Kędzierskiej. Niewątpliwie, przeczytanie tych kilku zdań daje do myślenia i prawdopodobnie zachęci co niektórych do lektury całej książki. Osobiście, w miarę regularnie zaglądam na bloga autorki Simplicite, więc z wypiekami na policzkach wyczekiwałam tej książki. Na wstępie chcę jeszcze zaznaczyć, że nie jest to pierwsza pozycja na temat minimalizmu, po którą sięgnęłam. Nie jest to również pierwsza lektura spod blogerskiego pióra, jaką miałam przyjemność przeczytać.

SONY DSC

Bezapelacyjnie, na pierwszy plan wysuwa się estetyczna oprawa książki. Chcieć Mniej ma nietypowy, ciekawy format. Jest to bardzo ładnie wydana publikacja, która cieszy oko.

Napisana jest przyjaznym, lekkim językiem. Jeżeli również zaglądasz na bloga SIMPLICITE – doskonale znasz styl pisania autorki. Czytając Chcieć Mniej – Minimalizm w praktyce można odnieść wrażenie, że prowadzi się rozmowę z koleżanką. Narracja jest bezpretensjonalna i nie narzuca czytelnikowi swoich poglądow.

Patrząc na treść lektury całościowo, głównym celem Chcieć Mniej Minimalizm w praktyce jest zachęta do próby wprowadzenia minimalizmu w życie codziennie. Jest to fantastyczna lektura dla osób, które chciałyby się zainteresować lub bliżej przyjrzeć nurtowi minimalizmu w szeroko pojętej sferze lifestyle – idealna dla początkujących w temacie oraz szukających inspiracji. Kwintesencja minimalizmu, jako życiowej filozofii przedstawiona jest bardzo kompleksowo, więc przyda się również tym, którzy poszukują motywacji do zmian, uporządkowania i wyeliminowania nadmiaru ze swojego życia na różnych jego płaszczyznach.

Minimalizm uczy dystansu do posiadania, mądrego nabywania rzeczy i korzystania z nich, upraszczania zamiast komplikowania.

Książka podzielona jest na 3 główne części – Chcieć Mniej, Mieć Mniej oraz Narzędzia. Każda z nich, kolejno podzielona jest na mniejsze podrozdziały. Ułatwia to poruszanie się po treści, powroty do konkretnych zagadnień lub po prostu wybiórcze czytanie w zależności od tego, który aspekt początkowej przygody z minimalizmem Cię interesuje.

Nie jest to poradnik, który zasypuje czytelnika niekończącymi się przykładami na konkretne działania wprowadzające w minimalizm. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że patrząc na treść Chcieć Mniej bardzo ogólnie – jest to swego rodzaju definicja minimalizmu dla początkujących, spora garść inspiracji oraz nieco górnolotnych słów.

Niestety, ale treść książki będzie prawdopodobnie mało merytoryczna dla osób, które od jakiegoś czasu interesują się minimalizmem lub są w trakcie wprowadzania go w życie. Lektura nie będzie niczym odkrywczym, a dużo treści się po prostu powiela – jak nie na blogu samej autorki, to w innych, powszechnie dostępnych publikacjach na temat minimalizmu. Chcieć Mniej jest po części kwintesencją bloga autorki. Zakładam, że osoby, które śledzą blog, są chociażby częściowo w temacie minimalizmu oraz upraszczania życia.

Podsumowując, komu w drogę do upraszczania życia – polecam z całego serca. Jadnak dla tych osób, którym minimalizm jest bliski sercu lub stanowi część zainteresowań, nie będzie to zbyt odkrywcza lektura. Moim zdaniem, nie jest to również pozycja kluczowa, od której warto zacząć swoją przygodę z minimalizmem. O tym, jakie dwie książki polecam na star, przeczytasz tutaj O PROSTOCIE I MINIMALIZMIE – DWIE KSIĄŻKI WPROWADZAJĄCE, OD KTÓRYCH WARTO ZACZĄĆ. Warto jednak przeczytać Chcieć Mniej – Minimalizm w praktyce, ponieważ lekturę czyta się szybko, przyjemnie oraz lekko, a ponadto minimalistycznych inspiracji nigdy dość. Pozycja ta może nie zmieni nastawienia wszystkich, ale z pewnością może zainspirować do mniejszych lub większych zmian. Cieszy mnie również fakt, że Polska otwiera się na idee minimalizmu, dzięki czemu mamy rodzime publikacje na ten temat w zasięgu reki.

SONY DSC

CIEKAWE CYTATY:

Minimalizm pozwolił na odkrywanie – tego, co ważne i potrzebne, ale też tego, co zepsute i zbędne.

Jedną z kluczowych zalet minimalizmu jest wypracowanie dystansu do przedmiotów. Nadaniem rzeczom właściwego ciężaru, właściwego znaczenia.

Im więcej przedmiotów, tym potrzeba więcej pieniędzy, większych nakładów pracy i tym mniej zostaje czasu. I odwrotnie, im mniej przedmiotów, tym potrzeba mniej pieniędzy, mniejszych nakładów pracy i tym więcej czasu mamy dla siebie.

A może w pewnym momencie wystarczy uwierzyć, że rzeczy nie sprawią, że będziesz lepsza, mądrzejsza lub szczęśliwsza?

A może warto wyobrazić sobie minimalizm nie jako wieczne pozbywanie się, wyrzucanie i ograniczanie, ale jako świadomie zostawianie?

Czy chcemy, czy nie, nasiąkamy wiedza, która napływa do nas z zewnątrz. W pewnym momencie nie pamiętamy już, skąd w naszej głowie wziął się taki czy inny argument lub skrót myślowy. To nieuniknione. Dlatego tak niezmiernie ważna jest świadomość tego, czym karmimy myśli nasze i naszych najbliższych.

9 myśli w temacie “KSIĄŻKA CHCIEĆ MNIEJ MINIMALIZM W PRAKTYCE

 1. satyrki pisze:

  Faktycznie, minimalizm pozwala odkryć to, co ważne w naszym zyciu. Już kilka lat temu zaczęłam żyć w ten sposób i jestem szczęśliwa 🙂 Także patrząc na moja szafę, gdzie jest mało ubrań, ale za to dobrze dopasowanych do siebie. Tez oczywiście mam chwile słabości, jak w Duka jest promocja, jednak nie rzucam w się już w wir zakupów, bo znalazłam inne sposoby poprawiania sobie humoru🙂

  Polubienie

 2. Martyna pisze:

  Ciekawa recenzja 🙂 Nie jestem zwolenniczką minimalizmu, dlatego tym bardziej ciekawi mnie ta książka. Może się przekonam albo chociaż trochę zmienię zdanie. W końcu, żeby opowiedzieć się za czymś lub przeciw czemuś trzeba to dobrze poznać 😉 Bardzo przyjemnie czyta się Twoją recenzję 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Klaudia Syzdek pisze:

  Mam wrażenie, że już kiedyś czytałam na temat tej książki 😀
  Tak czy inaczej – minimalizm póki co jest niestety nie dla mnie, lubię się otaczać dużą ilością pierdół, może kiedyś ;D

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s