Wirtualne porządki – 5 kroków

Gdy jest nadmiar rzeczy w domu, bałagan robi się samoistnie. Kiedy masz nadmiar w wirtualnym świecie – dzieje się dokładnie tak samo. Dlatego warto zrobić porządki.

Początek stycznia przeznaczyłam na porządkowanie swoich medialnych zasobów. W związku z tym mam dla Ciebie pięć kroków, które w prosty i efektywny sposób pozwolą Ci zaprowadzić ład na telefonie, komputerze oraz skrzynce mailowej. Nie są to skomplikowane działania, ale bardzo skuteczne i efektowne.

olciakomp

 

1. Wyczyść swojego Facebooka, YouTube oraz inne Social Media

Odlajkuj wszystkie strony, które Cię już nie interesują, spamują, albo nie wnoszą nic wartościowego. Przy okazji można zrobić selekcję znajomych. Ile miałam osób wśród moich facebookowych przyjaciół, które gdzieś kiedyś poznałam, a nie wydaje mi się, abym była w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądają przypadkowo spotkane w sklepie? Usunęłam też ze znajomych osoby, które już nie żyją. Naprawdę, nie mam ochoty na oglądanie wirtualnych zniczy. Pamięć o kimś można celebrować w zupełnie inny sposób. Przez nadmiar, który panował na Facebooku bardzo wybiórczo podchodzę do Instagrama oraz subskrypcji na YouTube i tutaj trzymam się takich samych zasad, które praktykuję na fejsie.

2. Zamknij konta na portalach i w sklepach, z których nie korzystasz

Krótko i na temat – wystarczy się zalogować i zamknąć konto. Dzięki temu mniej spamu dociera do skrzynki mailowej, a nie widzę sensu posiadania konta w miejscu, z którego nie korzystam od lat, albo nigdy nie skorzystałam. Jeżeli nastałaby taka ewentualność, wiele sklepów internetowych oferuję opcję kupowania jako ‚gość’ – czyli bez zakładania konta.

3. Wyczyść swoją skrzynkę mailową

Kiedyś robiłam to raz lub dwa razy do roku i przez godzinę [o ile nie dłużej!] usuwałam spam oraz różne dziwne oferty. Wyglądało to tak, że siedziałam i klikałam, klikałam, a końca nie było widać. Ale co z tego, skoro tydzień później znów pełno spamu? Miałam już serdecznie dość! Dodam jeszcze, że od wielu, wielu lat prywatnie korzystam tylko i wyłącznie z jednego adresu mailowego.

PO 1. Od subskrybowałam newslettery oraz oferty, które mnie nie interesują. Uwierz mi na słowo, że większości tych ofert promocyjnych nawet nie otworzyłam, nie mówiąc już o czytaniu takich wiadomości. Proces oczyszczania skrzynki trwa nawet do 2 – 3 tygodni, ponieważ niektóre subskrypcje wygasają od razu, a niektóre po jakimś określonym czasie. Nie zdziw się, że jeszcze przez kilka kolejnych dni będzie się pojawiać coś niechcianego. Zostawiłam subskrypcje tylko sklepów / stron internetowych, których treść mnie interesuje i z których korzystam lub prawdopodobnie skorzystam w przyszłości.

PO 2. Usunęłam wszystkie mało znaczące maile, powiadomienia etc. Usunęłam stare potwierdzenia zakupów / rezerwacji / płatności / sprzed kilku lat. Jeżeli będzie potrzeba, aby się do tego cofnąć – internetowe konto bankowe daje mi wgląd do bilingów z dowolnego okresu. Szczerze mówiąc, jeszcze nigdy nie miałam potrzeby, aby do czegoś wracać.

PO 3. Mail sprawdzam codziennie i na bieżąco usuwam spam oraz wirtualne śmieci. Zajmuje to dosłownie 2 sekundy, a zaoszczędza sporo czasu na późniejsze porządkowanie skrzynki. Niektóre pojedyncze maile przetrzymuję przez kilka kolejnych dni do momentu zamknięcia sprawy – np. powiadomienie o zamówieniu ze sklepu internetowego kasuję w momencie otrzymania paczki. Do tego typu transakcji zawsze mam wgląd logując się na swoje konto w danym sklepie.

4. Uporządkuj swój telefon

Usunęłam aplikacje, z których nie korzystałam, wszystkie niepotrzebne wiadomości czy wyjątkowo nieudane zdjęcia. Czyszczenie telefonu nie zajmuje zbyt wiele czasu, ale później pozwala na sprawne i szybkie korzystanie z tego, co jest potrzebne.

Jeżeli masz ochotę na post, w którym pokażę, co znajduje się na moim telefonie – koniecznie daj znać w komentarzu.

5. Uporządkuj swój komputer

Ten punkt wymaga najwięcej pracy, przynajmniej w moim przypadku. Szczególnie w kwestii zdjęć oraz ilości materiałów, które nagraliśmy GoPro oraz dronem. Jeżeli chodzi o programy czy aplikacje – na bieżąco usuwam to, z czego nie korzystam, lub co minęło się z moimi oczekiwaniami. Jestem już na dobrej drodze do ogarnięcia katalogów zdjęciowych. Resztę komputerowych zasobów mam uporządkowaną w folderach i podfolderach. Dzięki temu, że są w odpowiednich miejscach – są o wiele łatwiejsze do wyszukania. To czego nie potrzebuję, albo się przedawniło od razu kieruję do kosza.

Jakie są zalety tego systemu?

1. Łatwe poruszanie się po zasobach, którymi dysponuję. Wiem, gdzie, co mam i gdzie czego szukać.

2. Bezproblemowe poruszanie się po serwisach oraz portalach, które mnie w jakiś sposób interesują i z których korzystam.

3. Brak spamu!

4. A przede wszystkim więcej czasu, którego nie marnuję go na głupoty, które nic nie wnoszą!

Jak sobie radzisz z opanowaniem social media, skrzynki mailowej, zasobów trzymanych na komputerze? Podzielisz się swoimi sposobami? Planujesz wprowadzić w życie którąś z powyższych rad?

3 myśli w temacie “Wirtualne porządki – 5 kroków

  1. Olga Krysiak pisze:

    Idealnie to wszystko spisałaś 🙂 Sama ostatnio robiłam takie porządki i dużo lepiej się z tym czuję. W końcu mam porządek w każdym miejscu w sieci. Jedyne miejsce, w którym jeszcze muszę zrobić porządek to skrzynka blogowa. Do niej aż się boję zaglądać na dłuższą chwilę…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s